Jak správě pečovat o stříbrný šperk?

Stříbro, stejně jako mnoho jiných drahých kovů, může po čase začít měnit barvu a tzv. černat. To je vinou nečistot v ovzduší i působení potu a chemikálií (např. parfémy) při nošení. Nebojte se. Proces je dokonale vratný a po vyčištění budou vaše stříbrné řetízky jako nové. Čištění můžete zkusit doma nebo jej raději svěřit do rukou odborníků.

Domácí čištění

Stříbrné šperky si můžete vyčistit i doma, ale zvláště v případě řetízku, který má mnoho záhybů ve spojích, nemusí být výsledek domácí práce stoprocentní. Vždy je lepší čištěné svěřit profesionálovi. Pokud však i přesto chcete odstranění černání provést sami, existuje několik dobrých babských rad. Použít můžete například:

  • Sůl s hliníkem
  • Kypřící prášek s hliníkem
  • Vodu z brambor

Profesionální čistění5

Pokud svěříte práci profesionálům, budete mít vždy jasný a zaručený výsledek. To je u tvaru, jako má stříbrný řetízek nebo dámský stříbrný náramek, velice důležité, protože po domácím čištění mohou spoje zůstat začernalé. Prodejci šperků a klenotníci používají ultrazvuk či specializovanou chemii v kombinaci s manuálním odstraněním nečistot.