Archiv rubriky: Nápady

Jak správě pečovat o stříbrný šperk?

Stříbro, stejně jako mnoho jiných drahých kovů, může po čase začít měnit barvu a tzv. černat. To je vinou nečistot v ovzduší i působení potu a chemikálií (např. parfémy) při nošení. Nebojte se. Proces je dokonale vratný a po vyčištění budou vaše stříbrné řetízky jako nové. Čištění můžete zkusit doma nebo jej raději svěřit do rukou odborníků.

Domácí čištění

Stříbrné šperky si můžete vyčistit i doma, ale zvláště v případě řetízku, který má mnoho záhybů ve spojích, nemusí být výsledek domácí práce stoprocentní. Vždy je lepší čištěné svěřit profesionálovi. Pokud však i přesto chcete odstranění černání provést sami, existuje několik dobrých babských rad. Použít můžete například:

  • Sůl s hliníkem
  • Kypřící prášek s hliníkem
  • Vodu z brambor

Profesionální čistění5

Pokud svěříte práci profesionálům, budete mít vždy jasný a zaručený výsledek. To je u tvaru, jako má stříbrný řetízek nebo dámský stříbrný náramek, velice důležité, protože po domácím čištění mohou spoje zůstat začernalé. Prodejci šperků a klenotníci používají ultrazvuk či specializovanou chemii v kombinaci s manuálním odstraněním nečistot.

Dětské náušnice ze stříbra? Proč ne

Nečekejte, že se budu dlouho rozepisovat, čas kvapí a já musím jít brzy spát. Nicméně jsem si říkal, když je určitá skupina lidí alergických na stříbro, co teprvé dětské stříbrné náušnice ? Z jakého by měly být kovu, abychom jim nezpůsobovali alergie? Jedna bychom možná měli uvést na pravou míru fakt, že stříbro nezpůsobuje alergii, ale pouze příměsy v něm obsažené. Stříbrné šperky jsou slitiny, kde 92,5% tvoří stříbro.  A ten zbytek je právě to, co dělá občas neplechu. Nicméně nebojte se, děti málokdy reagují na stříbrné šperky špatně. Naopak jsou vhodné díky nízké hmotnosti, takže se nemusíte bát, že by bolelo Vaši ratolest ouško.